Ακτή Σπιτάκι

To FUN CLUB SPITAKI καλωσορίζει για άλλη μια χρονιά, με κεφάτη και δυναμική διάθεση, τη νέα καλοκαιρινή περίοδο, διατηρώντας αναλλοίωτο το ύφος που χαρακτηρίζει την 25ετή ιστορία του, το οποίο λειτουργεί πλέον 12 μήνες το έτος.

Όπως όλα τα προηγούμενα χρόνια έτσι και φέτος πρόκειται να διοργανώσουμε εκδηλώσεις που αποτελούν «θεσμό» στα καλοκαιρινά δρώμενα της χώρας μας, στα παράλια του Νομού Λάρισας και πιο συγκεκριμένα στην Ανατολική πλευρά του Κίσαβου.

Μια περιοχή με αναμφισβήτητα προτερήματα και απαράμιλλο φυσικό κάλλος, που κοσμείται από την μαγευτική ομορφιά του καταπράσινου Κίσαβου και της ατέλειωτης πεντακάθαρης θάλασσας της (ας μην ξεχνάμε, πως διατηρούμε στην περιοχή μας, την μπλε σημαία εδώ και αρκετά χρόνια). Τα παραπάνω φυσικά πλεονεκτήματα σε συνάρτηση με την δημιουργία των απαραίτητων υποδομών, έχουν καταφέρει να μεταμορφώσουν την περιοχή σε μια ταχύτατα αναπτυσσόμενη τουριστική ζώνη διεκδικώντας τις πρώτες θέσεις στην ανταγωνιστική αγορά της χερσαίας τουλάχιστον, Ελλάδας.

*Η Ακτή Σπιτάκι είναι ο μοναδικός χώρος της παραλίας του Δήμου που καταχωρήθηκε στον Πανελλήνιο Οδηγό για ΑΜΕΑ, ως χώρος ικανός και προσβάσιμος για ανθρώπους με ειδικές ανάγκες.
Το Fun Club Spitaki είναι ένα στέκι που λειτουργεί εδώ και 25 χρόνια, από το πρωί έως το βράδυ, πάντα ενημερωμένο με τις καλύτερες μουσικές των DJs. Το κυρίως κατάστημα είναι χτισμένο σε παραδοσιακό στυλ, ενώ στην παραλία λειτουργεί μπαράκι με τραπεζοκαθίσματα και ξαπλώστρες.

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων του Fun Club συγκαταλέγονται πλήθος ψυχαγωγικών προγραμμάτων για τους επισκέπτες όπως Σχολή Θαλάσσιων Σπορ, Καγιάκ θαλάσσης (Sea Kayak), ποδήλατα θαλάσσης, Catamaran, Ιστιοπλοϊκά σκάφη Laser Optimist, ολοήμερες εκδρομές με φουσκωτά μηχανοκίνητα (τύπου Zodiac) στις Θαλάσσιες Σπηλιές του Βένετου στο Πήλιο και το Θαλάσσιο Πάρκο της Αλοννήσου. Ταυτόχρονα, διαθέτει όλον τον απαραίτητο υλικοτεχνικό εξοπλισμό (γήπεδα Beach Volley, αποδυτήρια, κ.α.) για την διεκπεραίωση μεγάλων EVENTS. Το Fun Club Spitaki αποτελεί εδώ και πολλά χρόνια το Στέκι των Ιστιοπλόων, ενώ για τον κόσμο της ευρύτερης περιοχής και της Λάρισας είναι το πλέον «Μοδάτο» Beach Bar.
Στο χώρο αυτό έχουν πραγματοποιηθεί κατά την διάρκεια όλων αυτών των ετών εκδηλώσεις όπως Jeep-Safaris, Τρίαθλοι Αγώνες, Πανελλήνιοι Ιστιοπλοϊκοί Αγώνες με σκάφη Laser και Optimist ενταγμένοι στο επίσημο Calendar της Ομοσπονδίας, Αγώνες Handball, Αγώνες Kite Serf, πανευρωπαϊκούς αγώνες μαραθώνιας κολύμβησης, promotion αυτοκινήτων, επιδείξεις μόδας, Fam Trip δημοσιογράφων κ.ά., καθώς και τα Επίσημα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Beach Volley της Ε.Ο.ΠΕ. που διοργανώσαμε επιτυχώς για επτά συνεχόμενες χρονιές. Εκτός όμως των αθλητικών γεγονότων, το FunClubSpitaki είναι επίσης γνωστό και για τα happenings που πραγματοποιεί κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών μηνών με τη διοργάνωση εκθέσεων «γευσιγνωσίας», εκθέσεων οικολογικού και εικαστικού ενδιαφέροντος, καθώς και μουσικά events παγκόσμιας εμβέλειας ή απλές μουσικές βραδιές. Η εμπειρία που έχουμε αποκτήσει στην ενασχόλησή μας με τις Διοργανώσεις, μας επιτρέπει να διαχειριζόμαστε με τον αρτιότερο τρόπο την οργάνωση τέτοιου μεγέθους Εκδηλώσεων. Άλλωστε αυτό αποτελεί καθημερινό στοιχείο και της επιχείρησης Trekking Hellas Αν. Θεσσαλίας (mammal Co.) που απασχολεί το ίδιο ανθρώπινο δυναμικό και διαχειρίζεται επίσης χιλιάδες πελάτες, Έλληνες και αλλοδαπούς σε εκδρομές τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, συνέδρια, διοργανώσεις, προωθητικές ενέργειες, προγράμματα team building και incentives κλπ. Όλα τα παραπάνω αποτελούν εγγύηση για τα φετινά events που εκτιμούμε πως θα αποτελέσουν τις κορυφαίες ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ του καλοκαιριού.

Πρόκειται για events και αθλητικά γεγονότα ιδιαίτερης σημασίας, αφενός διότι είναι μιας πρώτης τάξεως προβολή της περιοχής μας, αφού πραγματοποιείται στην πιο οργανωμένη παραλία των Ανατολικών ακτών του Κίσαβου και αποτελεί ένα ιδανικό συνδυασμό θεάματος και διασκέδασης και αφετέρου, διότι προβλέπεται να προσελκύσει ένα ευρύτατο κοινό θέτοντας έτσι την πρωτοβουλία αυτή στο κέντρο του ενδιαφέροντος σε τοπικό και πανελλήνιο επίπεδο.

• Fun Club Spitaki
  • Βελίκα Μελιβοίας – Λάρισα