Λαογραφικό μουσείο Ποταμιάς

Θέση: Βρίσκεται στο γεωγραφικό διαμέρισμα «Ποταμιά» του Δήμου Αγιάς. Απέχει από τη Λάρισα 36 χλμ.

Χαρακτηριστικά: Πρόκειται για ένα νεοϊδρυθέν μουσείο που με ζήλο και μεράκι επιμελήθηκε ο σύλλογος γυναικών Ποταμιάς και φιλοξενεί σε ένα πολύ όμορφο χώρο διάφορα αντικείμενα τόσο από την καθημερινή ζωή των κατοίκων αλλοτινών και περασμένων εποχών όσο και από τα εργαλεία της δουλειάς τους. Η αίθουσα αποπνέει νοικοκυροσύνη, καθαριότητα, τάξη και άρωμα μιας παράδοσης που αξίζει κανείς να γνωρίσει.

Ομάδες επισκεπτών: Ολόκληρη σχολική μονάδα όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης.

Περίοδος επισκέψεων: ολόκληρη τη σχολική χρονιά, ιδιαίτερα την περίοδο της άνοιξης που η περιοχή έχει να επιδείξει μοναδική φυσική ομορφιά και οι μαθητές μπορούν την επίσκεψη στο μουσείο να τη συνδυάσουν με ένα περίπατο στην εξοχή.

Παιδαγωγικός στόχος: Γνωριμία με την παράδοση και τον τρόπο ζωής των κατοίκων της περιοχής μέσα από τεκμήρια αναλλοίωτα στο χρόνο.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει οπωσδήποτε να έρθουν σε τηλεφωνική επαφή με τους υπευθύνους του Εκθετηρίου, για να καθοριστούν οι λεπτομέρειες της επίσκεψης προς αποφυγήν καθυστέρησης ή ταλαιπωρίας.

Επικοινωνία: 6937397554 κ. Ανδρομάχη Κεραμέα  και 24943 50100 Δήμος Αγιάς, Δ.Ε. Ποταμιάς

potamia_agias_laografiko_mouseio_1 potamia_agias_laografiko_mouseio_2 potamia_agias_laografiko_mouseio_3
ekthetirio_potamias_1 ekthetirio_potamias_2 ekthetirio_potamias_3
ekthetirio_potamias_4 ekthetirio_potamias_5 ekthetirio_potamias_6