Επανασύνδεση Δικτύου Παροχής Ηλεκτρικού Ρεύματος

Ο Δήμαρχος Αγιάς με την υπ' αρίθμ. 91/2018 (ΑΔΑ: 63ΝΒΩ6Ι-Χ21) απόφασή του προέβη στη σύσταση της τριμελούς επιτροπής.

Οι καταναλωτές με χαμηλά εισοδήματα που έχουν αποσυνδεθεί από το δίκτυο παροχής ηλεκτρικής ενέργειας, λόγω ληξιπρόθεσμων οφειλών, μπορούν να υποβάλουν αίτηση στο Δήμο μας για την εφάπαξ χορήγηση ειδικού βοηθήματος, προκειμένου να αντιμετωπίσουν τις ενεργειακές τους ανάγκες, σύμφωνα με την υπ' αριθ. ΥΠΕΝ / ΥΠΡΓ 7408 / 1228 / 14.02.2018 ΚΥΑ.

Για την υποβολή σχετικής αίτησης, οι αιτούντες, θα πρέπει:

• Να έχουν αποσυνδεθεί από το δίκτυο παροχής ηλεκτρικής ενέργειας, λόγω ληξιπρόθεσμων οφειλών, μέχρι και την ημερομηνία έναρξης ισχύος της ανωτέρω ΚΥΑ, δηλαδή έως και τις 30.06.2018.
• Να πληρούν τα εισοδηματικά και περιουσιακά κριτήρια, όπως αυτά ορίζονται από τη σχετική ΚΥΑ, (ΦΕΚ 474/Β/14-2-2018 όπως αυτή τροποποιήθηκε με το ΦΕΚ 2752/Β/10-07-2018)

Επισημαίνεται ότι:

1. Η αποσύνδεση παροχής ρεύματος θα πρέπει να αφορά την κύρια κατοικία του αιτούντος.
2. Σε περίπτωση έγκρισης της αίτησης, το ειδικό βοήθημα καταβάλλεται από τη ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. απευθείας στον τελευταίο Προμηθευτή ηλεκτρικής ενέργειας, όπου εκκρεμούν οι οφειλές του δικαιούχου.
3. Το ποσό του χορηγούμενου βοηθήματος προσδιορίζεται ανάλογα με το ύψος της συνολικής οφειλής του καταναλωτή προς τον Προμηθευτή ηλεκτρικής ενέργειας.
4. Το μέρος της οφειλής που δεν καλύπτεται από το βοήθημα, διακανονίζεται και εξοφλείται από τον δικαιούχο σε άτοκες μηνιαίες δόσεις, ο αριθμός των οποίων ορίζεται από τον εκάστοτε Προμηθευτή ηλεκτρικής ενέργειας.

Οι ενδιαφερόμενοι πολίτες μπορούν να απευθύνονται στο Δημαρχείο Αγιάς, στο τηλέφωνο 2494350116 και στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.