12η Τακτική Συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου

2) Αποδοχή ποσού 116.637,00€ από χρηματοδότηση ΣΑΤΑ 2011 -  Α’ δόσης.
(Εισηγητής ο Δήμαρχος Αντώνης Γκουντάρας )
3) Έγκριση συνεργασίας του Δήμου Αγιάς με τη Μη Κυβερνητική – Μη Κερδοσκοπική Οργάνωση «Μήτις  - Παγκόσμιο Δίκτυο Ανθρωπιστικής Συνείδησης» για τη συμμετοχή στην πρόταση «Σύσταση και Λειτουργία του Ινστιτούτο του Αιώνα» του προγράμματος Life+.
(Εισηγητής ο Δήμαρχος Αντώνης Γκουντάρας)
4) Έγκριση υποβολής πρότασης και σύναψη Προγραμματικής Σύμβασης μεταξύ του Δήμου Αγιάς και του Δήμου Λαρισαίων για το έργο με τίτλο «Έργα πρόληψης δασικών πυρκαγιών στο δημοτικό δάσος Μελιβοίας του Δήμου Αγιάς».
(Εισηγητής ο γεωπόνος του Δήμου Παπακώστας Δημήτριος)
5) Έγκριση υποβολής πρότασης και σύναψη Προγραμματικής Σύμβασης μεταξύ του Δήμου Αγιάς και του Δήμου Λαρισαίων για τη μελέτη με τίτλο «Μελέτη αντιπυρικής προστασίας δημοτικών δασών του Δήμου Αγιάς».
(Εισηγητής ο γεωπόνος του Δήμου Παπακώστας Δημήτριος)
6) Έγκριση υποβολής πρότασης και σύναψη Προγραμματικής Σύμβασης μεταξύ του Δήμου Αγιάς και του Δήμου Λαρισαίων για το έργο με τίτλο «Έργα αποκατάστασης και προστασίας του καμένου δημοτικού δάσους Μελιβοίας του Δήμου Αγιάς».
(Εισηγητής ο γεωπόνος του Δήμου Παπακώστας Δημήτριος)
7) Εξέταση αιτήματος του Δασικού Αγροτικού Συνεταιρισμού Τ.Κ. Καρίτσας για την απευθείας εκμίσθωση της εκμετάλλευσης των δασικών συστάδων 4 και 5 του δάσους Καρίτσας.
(Εισηγητής ο Αντιδήμαρχος ΔΕ Ευρυμενών Ξαφάρας Χρήστος)
8) Έγκριση ρυμοτομικού σχεδίου πόλης Αγιάς, στα οικοδομικά τετράγωνα 204Α & 204Β για  την μετατόπιση πεζοδρόμου, κατόπιν εισήγησης της Ε.Π.Ζ.
(Εισηγητής ο μηχανικός του Δήμου Τσίπας Ηλίας)
9) Έγκριση ρυμοτομικού σχεδίου πόλης Βελίκας μεταξύ των οικοδομικών τετραγώνων Γ80 και Γ81, με την μετατόπιση κοινόχρηστου χώρου (πλατείας) κατόπιν εισήγησης της Ε.Π.Ζ.
(Εισηγητής ο μηχανικός του Δήμου Τσίπας Ηλίας)
10) Έγκριση ρυμοτομικού σχεδίου πόλης του Κόκκινου Νερού  Δήμου  Αγιάς στα  οικοδομικά  τετράγωνα 107, 108 & 117,  με την μετατόπιση του δρόμου κατόπιν εισήγησης της Ε.Π.Ζ.
(Εισηγητής ο μηχανικός του Δήμου Τσίπας Ηλίας)
11) Έγκριση της μελέτης και των τευχών δημοπράτησης του έργου: «Περιβαλλοντική αναβάθμιση εισόδου και κοινοχρήστων χώρων Αγιάς».
(Εισηγητής ο μηχανικός του Δήμου Τσίπας Ηλίας)
12) Έγκριση της μελέτης και των τευχών δημοπράτησης του έργου: «Ανάδειξη Ιαματικής Πηγής Κόκκινου νερού – Σημάνσεις, Προβολή τοπίων του Δήμου Αγιάς».
(Εισηγητής  ο μηχανικός του Δήμου Τσίπας Ηλία)
13) Έγκριση της υπαριθμ.32/2011 απόφασης της ΔΕΥΑ Αγιάς αναφορικά με «Έγκριση τιμολογιακής πολιτικής της ΔΕΥΑ Αγιάς».
(Εισηγητής ο Διευθυντής ΔΕΥΑ Αγιάς Μπουζούκης Αλέξιος)
14) Ορισμός εκπροσώπου του Δήμου Αγιάς για συμμετοχή στο  Κλιμάκιο Ελέγχου Ποιότητος Περιβάλλοντος (Κ.Ε.Π.ΠΕ).
(Εισηγητή η Αντιδήμαρχος ΔΕ Αγιάς Γιαννουλέα Χριστίνα)
15) Ορισμός συμβούλου, ως αναπληρωματικού μέλους, στην Τριμελής Επιτροπή χορήγησης βεβαιώσεων για την έκδοση και ανανέωση των αδειών των παραγωγών πωλητών λαϊκών αγορών, σύμφωνα του άρθρου 3, παρ. 6, του Π.Δ. 51/2006.
(Εισηγητή ο δημοτικός σύμβουλος Μαυρογιάννης Αντώνιος)
16) Χορήγηση αδειών υπαίθριου στάσιμου εμπορίου.
(Εισηγητής ο δημοτικός σύμβουλος Βασίλειος Λέτσιος)
17) Καθορισμός και παραχώρηση χώρων στους εκθέτες της Εμποροπανήγυρης Αγιάς, «Γιορτή Μήλου-Αγιώτικο Πανηγύρι 2011» σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 16 του Ν. 3769/2009.
(Εισηγητή η Αντιδήμαρχος ΔΕ Αγιάς Γιαννουλέα Χριστίνα)
18) Ρύθμιση καταβολής κύριας οφειλής & προστίμων τρίτων προς τον Δήμο Αγιάς  σύμφωνα με το αρθρ. 54 του Ν.3979/2011.
(Εισηγητής ο Προϊστάμενος Οικονομικής Υπηρεσίας Σπανός Ιωάννης)
19) Άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού όψεως για τις ανάγκες λειτουργίας των παιδικών κατασκηνώσεων «Αγίας Παρασκευής» και «Αγίου Δημητρίου».
(Εισηγητής ο Προϊστάμενος Οικονομικής Υπηρεσίας Σπανός Ιωάννης)
20) Τροποποίηση τεχνικού προγράμματος έργων έτους 2011.
((Εισηγητής ο Προϊστάμενος Οικονομικής Υπηρεσίας Σπανός Ιωάννης)
21) Τροποποίηση προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2011.

Ο Πρόεδρος του Δ.Σ.
Σουλιώτης Θεόδωρος