Βράβευση της μαίας κ. Δέσποινας Αναγνωστούλη - Καπανίδου

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Κυριακής στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Γυμνασίου Μελιβοίας, παρουσία του δημάρχου Αγιάς κ. Αντώνιου Γκουντάρα, του προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου Αγιάς κ. Θεόδωρου Σουλιώτη, της αντιδημάρχου κ. Χριστίνας Γιαννουλέα, των δημοτικών συμβούλων κ.κ. Αντωνίου Μπελιά και Νικολάου Αργύρη, του προέδρου της Μελιβοίας κ. Αθανασίου Μπελιά, του ιερέως π. Μιχαήλ Ζιούρκα, της διευθύντριας της Μουσικής Σχολής Δήμου Αγιάς κ. Γιούλης Μπαράκου και πλήθους κόσμου. Ο κ. Γκουντάρας, εμφανώς συγκινημένος  στην ομιλία του, εξέφρασε την αγάπη του, την εκτίμησή του και το σεβασμό του τόσο προς την κ. Δέσποινα, όσο και προς τον παρόντα στην εκδήλωση σύζυγό της Απόστολο Αναγνωστούλη, πρώην κοινοτάρχη Μελιβοίας, τον οποίο, μάλιστα, αποκάλεσε και «πολιτικό του πατέρα». Μίλησε με τα καλύτερα λόγια για το τιμώμενο πρόσωπο της βραδιάς, για τον χαρακτήρα της και για την προσφορά της στις γυναίκες – μάνες της περιοχής, ενώ υπογράμμισε πως με την εκδήλωση αυτήν αναδεικνύονται έννοιες σημαντικές, όπως ο ανθρωπισμός και ο εθελοντισμός. Προ της βραβεύσεως της κ. Αναγνωστούλη με αναμνηστική πλακέτα, ο δημοτικός σύμβουλος κ. Μπελιάς ανέγνωσε την απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου πρώην Δήμου Μελιβοίας βάσει της οποίας διοργανώθηκε η εκδήλωση, ενώ αμέσως μετά η βραβευθείσα, κατά την ομιλία της, με δάκρυα στα μάτια ευχαρίστησε για την μεγάλη αυτή τιμή προς το πρόσωπό της, ευχαρίστησε το θεό για την δύναμη, το κουράγιο και την υπομονή που της έδωσε, ώστε να φέρει στον κόσμο εκατοντάδες παιδιά με υποτυπώδη ως ανύπαρκτο ιατρικό εξοπλισμό σε εποχές δύσκολές, εποχές μεγάλης ανέχειας, φτώχιας και ανυπέρβλητων δυσκολιών, όπου η περιοχή της Μελιβοίας θεωρούνταν ακόμη άγονη γραμμή για τους διοριζόμενους.
      Ευχαρίστησε τους κατοίκους για την εμπιστοσύνη που τις έδειξαν, χαρακτήρισε τον εαυτό της ως την «πιο πλούσια πολύτεκνη μητέρα της περιοχής» αφού, όπως είπε, θεωρεί και δικά της παιδιά τα παιδιά που έφερε στη ζωή, περιέγραψε πως ξεκίνησε από τη Γαλανόβρυση Ελασσόνας, γεννημένη από πρόσφυγες από τον Πόντο γονείς, πως τελείωσε τις γυμναστικές της σπουδές στην Ελασσόνα, πως σπούδασε στη Σχολή Μαιών Θεσσαλονίκης και πως από ‘κει βρέθηκε στη Μελιβοία, όπου οργάνωσε το ιατρείο, δούλεψε για χρόνια και πρόσφερε αγόγγυστα τις υπηρεσίες της. Για την «ηρωίδα» όπως την αποκάλεσε, «Δέσποινα Αναγνωστούλη που ένιωθε ότι απλά έκανε το χρέος της», μίλησε εν συνεχεία ο μαιευτήρας – γυναικολόγος και αντιπρόεδρος του ΙΑΣΩ Θεσσαλίας κ. Αθανάσιος Καργιώτης, ο οποίος έπλεξε το εγκώμιό της και προσπάθησε να δώσει στον κόσμο να καταλάβει πόσο σημαντικό ήταν αυτό το χρέος, αν αναλογιστεί κανείς πως ήταν αναγκασμένη να δράσει σε εποχές και τόπους με μηδαμινά μέσα και έχοντας απέναντί της να αντιμετωπίσει έντονες δεισιδαιμονίες και παλιές πρακτικές. Η όμορφη εκδήλωση έκλεισε με μελωδίες από το Γυναικείο Πολυφωνικό Σχήμα της Μουσικής Σχολής του Δήμου Αγιάς, το οποίο συνόδευε στο πιάνο η κ. Σοφία Δαμαλά.