Πίνακας αποφάσεων 15ης /30-9-2011 Τακτικής Συνεδρίασης Δημοτικού Συμβουλίου Αγιάς

Θέματα ημερησίας διάταξης

Αριθμός    απόφασης

Περίληψη Απόφασης

Τρόπος λήψης απόφασης

Αποδοχή παραίτησης του ανεξάρτητου δημοτικού συμβούλου κου Καλαγιάς Γρηγόριου από επιτροπές του Δήμου Αγιάς και αντικατάσταση του στις σχετικές επιτροπές

210.

Έγινε δεκτή η δήλωση παραίτησης του ανεξάρτητου δημοτικού συμβούλου Καλαγιά Γρηγόρη και  ορίσθηκαν τα μέλη που θα τον αντικαταστήσουν στις επιτροπές που συμμετείχε

ΟΜΟΦΩΝΑ

Συγκρότηση επιτροπής φιλικού Διακανονισμού Καταναλωτικών Διαφορών.

211.

Συγκροτήθηκε επιτροπή φιλικού διακανονισμού καταναλωτικών διαφορών

ΟΜΟΦΩΝΑ

Δωρεάν παραχώρηση της χρήσης δημοτικών εκτάσεων στη ΔΕΥΑ Αγιάς για την κατασκευή δεξαμενών.

212.

Εγκρίθηκε η παραχώρηση της χρήσης δημοτικής έκτασης στην Τ.Κ. Στομίου και παραπέμφθηκε ο καθορισμός θέσης στο Τοπικό Συμβούλιο Δήμητρας

ΟΜΟΦΩΝΑ

Παραχώρηση της χρήσης δημοτικών ακινήτων για τις ανάγκες λειτουργίας της Κοινωφελούς Επιχείρησης «Καλυψώ».

213.

Εγκρίθηκε η παραχώρηση της χρήσης δημοτικών κτιρίων στην Κοινωφελής Επιχείρηση «Καλυψώ»

ΟΜΟΦΩΝΑ

Έγκριση εκμίσθωσης καλλιεργήσιμης γης του Δήμου Αγιάς.

214.

Εγκρίθηκε η εκμίσθωση καλλιεργήσιμης γης Δήμου Αγιάς

ΟΜΟΦΩΝΑ

Έγκριση έκθεσης εσόδων – εξόδων Β’ τριμήνου για τον έλεγχο υλοποίησης του προϋπολογισμού του δήμου έτους 2011.

215.

Εγκρίθηκε η έκθεση εσόδων & εξόδων του Β’ τριμήνου τρέχοντος προϋπολογισμού

Μειοψήφισε ο κ. Καλαγιάς

Έγκριση της μελέτης: «Έργα πρόληψης Δασικών Πυρκαγιών στο Δημοτικό Δάσος  Μελιβοίας του Δήμου Αγιάς».

216.

Εγκρίθηκε η μελέτη με τίτλο: «Έργα πρόληψης Δασικών Πυρκαγιών στο Δημοτικό Δάσος  Μελιβοίας του Δήμου Αγιάς»

Μειοψήφισε ο κ. Καλαγιάς

Έγκριση της μελέτης: «Έργα αποκατάστασης και προστασίας του καμένου Δημοτικού Δάσους Μελιβοίας του Δήμου Αγιάς».

217.

Εγκρίθηκε η μελέτη με τίτλο : «Έργα αποκατάστασης και προστασίας του καμένου Δημοτικού Δάσους Μελιβοίας του Δήμου Αγιάς»

Μειοψήφισε ο κ. Καλαγιάς

Υπογραφή προγραμματικής σύμβασης με το Δήμο Λαρισαίων για τον υπάλληλο Παπακώστα Δημήτριο – ΠΕ Γεωπόνο.

218.

Εγκρίθηκε η υπογραφή προγραμματικής σύμβασης με το Δήμο Λαρισαίων για τον υπάλληλο Παπακώστα Δημήτριο – ΠΕ Γεωπόνο

(Απουσίαζε από την αίθουσα ο κος Καλαγιάς)

Έγκριση της μελέτης: «Ανάπλαση της Ιαματικής Πηγής στο Κόκκινο Νερό Δ.Ε. Ευρυμενών κατηγορίας 07 (Ειδικές αρχιτεκτονικές μελέτες)».

219.

Εγκρίθηκε η μελέτη του έργου : «Ανάπλαση της Ιαματικής Πηγής στο Κόκκινο Νερό Δ.Ε. Ευρυμενών κατηγορίας 07

(Απουσίαζε από την αίθουσα ο κος Καλαγιάς)

Έγκριση της μελέτης: «Ανάπλαση της Ιαματικής Πηγής στο Κόκκινο Νερό Δ.Ε. Ευρυμενών κατηγορίας 06 (Αρχιτεκτονικές μελέτες)».

220.

Εγκρίθηκε η μελέτη του έργου : «Ανάπλαση της Ιαματικής Πηγής στο Κόκκινο Νερό Δ.Ε. Ευρυμενών κατηγορίας 06

(Απουσίαζε από την αίθουσα ο κος Καλαγιάς)

Έγκριση επικαιροποιημένης μελέτης του έργου: «Διευθέτηση Χειμαρρωδών Ρεμάτων Μελιβοίας».

221.

Εγκρίθηκε η μελέτη του έργου : «Διευθέτηση Χειμαρρωδών Ρεμάτων Μελιβοίας»

ΟΜΟΦΩΝΑ

Έγκριση του 1ου ΑΠE και του 1ου Πρωτοκόλλου Κανονισμού Τιμών Μονάδας Νέων Εργασιών του έργου: «Διαμόρφωση εισόδου Τ.Δ. Γερακαρίου».

222.

Εγκρίθηκε ο 1ος ΑΠE και το 1ο ΠΚΤΜΝΕ του έργου: «Διαμόρφωση εισόδου Τ.Δ. Γερακαρίου».

ΟΜΟΦΩΝΑ

Έγκριση 1ου ΑΠΕ και του 1ου Πρωτοκόλλου Κανονισμού Τιμών Μονάδας Νέων Εργασιών του έργου: «Πλακοστρώσεις πεζοδρομίων Τ.Δ. Αγιάς».

223.

Εγκρίθηκε ο 1ος ΑΠE και το 1ο ΠΚΤΜΝΕ του έργου: «Πλακοστρώσεις πεζοδρομίων Τ.Δ. Αγιάς».

ΟΜΟΦΩΝΑ

Έγκριση παράτασης της συμβατικής προθεσμίας του έργου: «Διαμόρφωση εισόδου Τ.Δ. Γερακαρίου».

224.

Εγκρίθηκε παράταση της συμβατικής προθεσμίας του έργου: «Διαμόρφωση εισόδου Τ.Δ. Γερακαρίου»

ΟΜΟΦΩΝΑ

Τροποποίηση της υπαριθμ.130/2011 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου περί συγκρότησης Επιτροπή Κρίσης νέων αυθαιρέτων κατασκευών.

225.

Επανακαθορίσθηκε η σύνθεση της επιτροπής κρίσης νέων αυθαιρέτων κατασκευών

ΟΜΟΦΩΝΑ

Έγκριση της υπαριθμ.10/2011 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου Ν.Π.Δ.Δ. «Ηρακλείδης» αναφορικά με: «Πρόσληψη έκτακτου προσωπικού με σύμβαση δίμηνης απασχόλησης».

226.

Εγκρίθηκε η υπαριθμ. 10/2011 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου Ν.Π.Δ.Δ. «Ηρακλείδης» αναφορικά με: «Πρόσληψη έκτακτου προσωπικού με σύμβαση δίμηνης απασχόλησης»

ΟΜΟΦΩΝΑ

Αντικατάσταση μελών Σχολικών Επιτροπών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

227.

Εγκρίθηκε  η αντικατάσταση μελών Σχολικών Επιτροπών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

ΟΜΟΦΩΝΑ

Αποδοχή και κατανομή ποσού 34.020,63€ στις σχολικές επιτροπές του Δήμου Αγιάς.

228.

Εγκρίθηκε η αποδοχή και κατανομή ποσού 34.020,63€ στις σχολικές επιτροπές

ΟΜΟΦΩΝΑ

Ορισμός μελών επιτροπής για την εκτίμηση ακινήτων του Δήμου.

229.

Εγκρίθηκε ο ορισμός μελών επιτροπής για την εκτίμηση ακινήτων του Δήμου και συγκεκριμένα καταπατημένων ακινήτων της Τ.Κ. Σωτηρίτσας

ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ

Μειοψήφισαν οι κ.κ. Βατζιάς, Καψάλης, Σκάρπου, Στάθης Τριανταφύλλου και Καλαγιάς

Επιβολή τέλους επί των ακαθαρίστων εσόδων καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος (0,5% και 5%).

230.

Εγκρίθηκε η επιβολή τέλους επί των ακαθαρίστων εσόδων καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος (0,5% και 5%) σ’ όλο το Δήμο Αγιάς

ΟΜΟΦΩΝΑ

Επιβολή του τέλους διαμονής παρεπιδημούντων σε όλο το Δήμο Αγιάς.

231.

Εγκρίθηκε η επιβολή τέλους διαμονής παρεπιδημούντων σε όλο το Δήμο Αγιάς

ΟΜΟΦΩΝΑ

Επιβολή τέλους ακίνητης περιουσίας (ΤΑΠ).

232.

Καθορίσθηκε ενιαίος συντελεστής Τ.Α.Π στα μηδέν εικοσιπέντε τοις χιλίοις (0,25) επί της αξίας του κάθε ακινήτου

ΟΜΟΦΩΝΑ

Τροποποίηση προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2011.

233.

Εγκρίθηκε η τροποποίηση του προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2011