Δελτίο Τύπου: Πρόγραμμα Ανέργων

Ο Δήμος Αγιάς, το Επιμελητήριο Λάρισας - παράρτημα Αγιάς και το Μήτις Παγκόσμιο Δίκτυο Ανθρωπιστικής Συνείδησης αναγνωρίζοντας ως κορυφαία κοινωνική προτεραιότητα της εποχής την απασχόληση και τη διατήρηση της κοινωνικής συνοχής οργανώνουν ανοιχτή ενημερωτική εκδήλωση σχετικά με το πρόγραμμα «Ολοκληρωμένο σχέδιο παρέμβασης». Το πρόγραμμα στο γενικότερο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εθνικό Αποθεματικό Απροβλέπτων» για την επιβίωση των Ελληνικών ΜΜΕ (http://www.antagonistikotita.gr/epeaa/), με Δημόσια Χρηματοδότηση 100% δίχως να απαιτείται ιδιωτική συμμετοχή, στηρίζει επιχειρηματικές πρωτοβουλίες ανέργων και νέων επιχειρηματιών (σε φάση start-up). Επίσης επιχειρήσεις για προσαρμογή μέσω συμβουλευτικής και κατάρτισης προσωπικού σε συνδυασμό. Η υποβολή (μόνο ηλεκτρονικά) χωρίς να απαιτείται φυσικός φάκελος και δικαιολογητικά ξεκίνησε στις 15/11/2011 και λήγει στις 15/1/2012. Και για τις 3 παραπάνω κατηγορίες επιδοτείται νέα θέση εργασίας με 15.000 € επιπλέον. Πρόσληψη το αργότερο σε 2 μήνες από ημερομηνία απόφασης ένταξης με διατήρησή της για τουλάχιστον δώδεκα μήνες. Διάρκεια υλοποίησης: Όχι πάνω από 24 μήνες. Επιλέξιμες επιχειρήσεις όλων των τομέων της ελληνικής οικονομίας εκτός από τις γνωστές εξαιρέσεις. Οι φορείς που διοργανώνουν την εκδήλωση θεωρούν ότι σήμερα δεν είναι να χάνεται καμιά ευκαιρία για ενημέρωση αλλά και αξιοποίηση παρόμοιων προγραμμάτων για την προσαρμογή στην νέα κατάσταση. Πρώτη εκδήλωση: 2/12, 6μμ Πολιτιστικό Κέντρο «Χρυσαλίδα», Μεταξοχώρι Αγιάς. Δεύτερη: 8/12, 6μμ Στόμιο, Αίθουσα Δημοτικού Σχολείου.