2η Τακτική Συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου

Θέμα 1ο: Καθορισμός ανώτατου αριθμού αδειών υπαίθριου πλανόδιου εμπορίου για το έτος 2012.
(Εισηγητής: Δημήτριος Γκαλιάκης – Ειδικός συνεργάτης Δημάρχου )
Θέμα 2ο: Μερική ανάκληση της από 10.03.2011 προγραμματικής σύμβασης μεταξύ του Δήμου Αγιάς και Δήμου Λαρισαίων για την παροχή διοικητικής υποστήριξης για το τμήμα πολεοδομίας του Δήμου μας.
(Εισηγητής: Βασίλειος Δεληγιάννης Προϊστάμενος τμήματος Πολεοδομίας)
Θέμα 3ο: Έγκριση της μελέτης του έργου: «Ανάπλαση εισόδου και κοινόχρηστων χώρων της Τ.Κ. Μελιβοίας».
(Εισηγητής: Αθανασία Μπαρτζιώκα – Προϊστάμενος Τεχνικών Υπηρεσιών)
Θέμα 4ο: Έγκριση της μελέτης του έργου: «Ανάπλαση χώρου στο πάρκο του Κόκκινου Νερού».
(Εισηγητής: Αθανασία Μπαρτζιώκα – Προϊστάμενος Τεχνικών Υπηρεσιών)
Θέμα 5ο: Έγκριση της μελέτης του έργου: «Προστασία – Αναβάθμιση περιοχής Χρυσαλλίδας».
(Εισηγητής: Αθανασία Μπαρτζιώκα – Προϊστάμενος Τεχνικών Υπηρεσιών)
Θέμα 6ο: Έγκριση της μελέτης του έργου: «Διαμόρφωση χώρων εκδηλώσεων στην ΤΚ Σκήτης και στην ΤΚ Σκλήθρου».
(Εισηγητής: Αθανασία Μπαρτζιώκα – Προϊστάμενος Τεχνικών Υπηρεσιών)
Θέμα 7ο: Έγκριση υποβολής πρότασης στον Άξονα 4 «ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ LEADER» του Προγράμματος Αγροτική Ανάπτυξη της Ελλάδας 2007-2013 για την χρηματοδότηση του έργου «Διαμόρφωση χώρων εκδηλώσεων στην ΤΚ Σκήτης και στην ΤΚ Σκλήθρου».
(Εισηγητής: Αθανασία Μπαρτζιώκα – Προϊστάμενος Τεχνικών Υπηρεσιών)
Θέμα 8ο: Έγκριση υποβολής πρότασης στον Άξονα 4 «ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ LEADER» του Προγράμματος Αγροτική Ανάπτυξη της Ελλάδας 2007-2013 για την χρηματοδότηση της πράξης «Στήριξη του Μ.Π.Σ. Αγιωτών Μ. Δάλλας με την προμήθεια εξοπλισμού, μουσικών οργάνων και στολών».
(Εισηγητής: Αθανασία Μπαρτζιώκα – Προϊστάμενος Τεχνικών Υπηρεσιών)
Θέμα 9ο: Έγκριση επικαιροποιημένων τευχών δημοπράτησης του έργου «Έργα Αποκατάστασης και Προστασίας του καμένου Δημοτικού Δάσους Μελιβοίας του Δ. Αγιάς».
(Εισηγητής: Αθανασία Μπαρτζιώκα – Προϊστάμενος Τεχνικών Υπηρεσιών)
Θέμα 10ο: Έγκριση του προϋπολογισμού του Ν.Π.Δ.Δ «Ηρακλείδης» Δήμου Αγιάς Οικονομικού Έτους 2012.
(Εισηγητής: Χριστίνα Γιαννουλέα – Αντιδήμαρχος Δ.Ε. Αγιάς)
Θέμα 11ο: Δωρεάν παραχώρηση της χρήσης των αντλιοστασίων ύδρευσης στη ΔΕΥΑ Αγιάς.
(Εισηγητής: Αντώνιος Μπελιάς – Πρόεδρος ΔΕΥΑ Αγιάς)
Θέμα 12ο: Εξέταση αιτήματος του Μαρούδα Βασιλείου για Παράταση μίσθωσης δημοτικής έκτασης λόγω της ένταξή της σε πρόγραμμα μείωσης νιτρορύπανσης.
(Εισηγητής: Συρακούλης Γεώργιος – Αντιδήμαρχος Δ.Ε. Λακέρειας)
Θέμα 13ο: Διορθώσεις – διαγραφές από χρηματικούς καταλόγους.
(Εισηγητής: Βασίλειος Λέτσιος – Δημοτικός Σύμβουλος)
Θέμα 14ο: Προγραμματισμός προσλήψεων προσωπικού ανταποδοτικών υπηρεσιών έτους 2012 του Δήμου Αγιάς.
(Εισηγητής: Βασίλειος Λέτσιος – Δημοτικός Σύμβουλος)
Θέμα 15ο: Συμμετοχή του Δήμου Αγιάς στο πρόγραμμα Κοινωφελής Εργασία-Στήριξη Ανέργων του Υπουργείου Εργασίας.
(Εισηγητής: Αντώνης Γκουντάρας - Δήμαρχος)

Ο Πρόεδρος του Δ.Σ.
Σουλιώτης Θεόδωρος