Παρασκευή, 06 Μάιος 2011 09:29

Καρναβαλικές Εκδηλώσεις στο Δήμο Αγιάς

Το βράδυ από τις 6 το απόγευμα και μετά στα χωριά Μεταξοχώρι, Γερακάρι, Έλαφο, Ποταμιά, Μεγαλόβρυσο, Ανατολή, Νερόμυλοι, Πρινιά, Αετόλοφο, Ανάβρα, Σκήτη, Μελιβοία, Αγιόκαμπο, Στόμιο, Ομόλιο θα προσφερθούν κρασί και εδέσματα με τη συνοδεία μουσικής.

Ειδικά στο Μεταξοχώρι η ορχήστρα με τα χάλκινα θα διασκεδάσει τον κόσμο στην πλατεία του χωριού και θα προσφερθούν κρασί, πίτες και εδέσματα. Θα ακολουθήσει εμφάνιση χορευτικού συγκροτήματος και το κάψιμο του καρνάβαλου στη «μπουμπούνα» στην πλατεία του χωριού.

Την Καθαρή Δευτέρα 7 Μαρτίου

Στην πλατεία από τις 11:00 το πρωί θα υπάρχουν σαρακοστιανά εδέσματα και φασολάδα.
Στα χωριά Ανάβρα και Ποταμιά, Έλαφο, Σκήτη, Σκλήθρο, Σωτηρίτσα, Μελιβοία, Αμυγδαλή, Καστρί, Μαρμαρίνη, Δήμητρα θα προσφερθούν σαρακοστιανά, φασολάδα, λαγάνες, κρασί και οι διοργανωτές υπόσχονται γλέντι και ξεφάντωμα.

Στο Στόμιο και την Καρίτσα θα προσφερθούν σουπιές και άλλα σαρακοστιανά εδέσματα ενώ στο Ομόλιο εκτός από φασολάδα θα προσφερθεί και η παραδοσιακή μπομπότα.

Υπογραμμίζοντας ότι όλες οι εκδηλώσεις γίνονται με την συνεργασία και την υποστήριξη των συλλόγων των χωριών οι οποίοι πρωτοστατούν, στοιχείο καθοριστικό για τον προγραμματισμό και την επιτυχία των εκδηλώσεων.