Γιορτή Μήλου

Στην πόλη της Αγιάς στις αρχές Σεπτεμβρίου διοργανώνεται η Γιορτή Μήλου, με επταήμερη εμποροπανήγυρη, θρησκευτικές τελετές, πλούσιες μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις και παρουσίαση του βασικού προϊόντος του μήλου. Το μήλο έχει μια ιδιαίτερη αίγλη όχι μόνο ανάμεσα στα φρούτα αλλά χωρίς καμία υπερβολή στην ιστορία της ανθρωπότητας. Το πανηγύρι της Αγιας δεν λεγότανε Γιορτή Μήλου, αλλά Εμποροζωοπανήγυρη, γιατί η Αγια ήταν δήμος και είχε 21 χωριά τα οποία ερχόντουσαν και έκαναν διάφορες αγορές. 1. Ψωνίζανε τα προικιά για τα κορίτσια που είχανε να παντρέψουν. 2. Αγοράζανε ζώα γιατί την εποχή εκείνη δεν υπήρχανε τα μηχανήματα για την καλλιέργεια. 3. Το σημαντικότερο για το οποίο ερχόντουσαν οι επισκέπτες ήταν για τον Άγιο Αντώνιο που ήταν ο πιο θαυματουργός και θεραπευτής των ψυχικά ασθενών, με τις «φημισμένες» αλυσίδες στο πίσω μέρος του ναού όπου ακόμη βρίσκονται και όπου έδεναν τους αρρώστους για 40 ήμερες. Ο Άγιος Αντώνιος του «εξημέρωνε» αγγίζοντας τους με τα χέρια του και του ηρεμούσε. Κάθε χρόνο καθιερώθηκε το Αγιώτικο Πανηγύρι παράλληλα με τον εορτασμό των πολιούχων Αγίου Αντωνίου εκ Βεροίας και Αγίου Αντωνίου του ασκητή, επειδή την εποχή αυτή αρχίζει η συγκομιδή μήλων. Από το 1966 καθιερώθηκε και η Γιορτή Μήλου.

Ο Δήμος Αγιάς δίνοντας ιδιαίτερη σημασία στο γεγονός αυτό με τόση δραστηριότητα προς αυτή την κατεύθυνση, φαίνεται ότι το σκέφτεται σοβαρά να γίνει Διεθνές Κέντρο Μήλου, με ειδικότερο βάρος στο μήλο μέσα από την Ελληνική Μυθολογία, μήλο και διατροφή, μήλο και καλές τέχνες, μήλο και παραμύθια, μήλο και τεχνολογίες του νου.

giorti_milou_2